STANOVY SPOLKU

Spolek

Čl. 1


Spolek nese název Partnerství mezi městy Horní Bříza - Villeneuve sur Yonne (§ 216)

Čl. 2

Sídlo spolku je na radnici v Horní Bříze.

Adresa: Městský úřad Horní Bříza

Třída 1. Máje 300

330 12 Horní Bříza

Sídlo spolku může být změněno rozhodnutím valné hromady (§ 218).


Čl. 3

Účelem, posláním spolku je napomáhat naplňování Smlouvy o přátelství a spolupráci mezi městem Horní Bříza a Villeneuve sur Yonne /podepsána 6.12. 1996 ve Villeneuve sur Yonne a 6.9. 1997 v Horní Bříze/ zejména v oblasti přátelských výměn mezi členy a občany obou měst, ke kulturním, sportovním a jazykovým kontaktům s partnerským městem, k rozvoji vztahů mezi Českou republikou a Francií. (§ 127)

Hlavní činností spolku je naplňování výše uvedeného poslání. Podnikání nebo jiná výdělečná činnost nemůže být jeho hlavní činností.

K podpoře hlavní činnosti či k hospodárnému využití spolkového majetku může spolek vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti.

Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.

Osoby s oprávněním disponovat s finančními prostředky na účtě a podpisovým právem schvaluje členská schůze.


Členství

Čl. 4

Spolek tvoří řádní (aktivní) a čestní členové.


Čl. 5

Členství je dobrovolné, vedené výše uvedeným společným zájmem. Pro členství platí zákaz diskriminace. Nikdo nesmí být nucen k účasti a nikomu nesmí být bráněno vystoupit z něho. (§ 233)


Čl. 6

Zájemce musí o členství požádat. Žádost schvaluje administrativní rada a členové schůze.


Čl. 7

Řádní - aktivní členové jsou osoby, které se zavázaly podílet se na činnosti spolku, placení ročního příspěvku, jehož výši stanovuje valná hromada a projevují vůlí vázat se těmito stanovami.

Čestní členové jsou osoby o jejichž členství rozhodla valná hromada.

Minimální počet členů je 5 osob.

Členství ve spolku se váže na osobu člena a nepřechází na jeho právní nástupce.


Čl. 8

Spolek vede seznam členů. Zápisy a výmazy členů provádí člen pověřený administrativní radou.

Seznam členů je členům zpřístupněn. Mimo spolek může být uveřejněn jen se souhlasem všech členů, kteří jsou v něm zapsáni. Při uveřejnění neúplného seznamu musí být uvedeno, že je neúplný.

Každý člen, a to i bývalý, obdrží na svou žádost od spolku na jeho náklady potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popř. potvrzení, že tyto údaje byly vymazány. Namísto zemřelého člena může o potvrzení požádat jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich, může o vydání potvrzení požádat jiná osoba blízká nebo dědic, prokáží-li zájem hodný ochrany. (§ 236)


Čl. 9

Členství zaniká vystoupením, vyloučením pro závažné porušení povinnosti vyplývající ze členství. Rozhodnutí o vyloučení se doručí vyloučenému členu. Dále úmrtím nebo vyškrtnutím z důvodu neplacení členského příspěvku nebo z jiného vážného důvodu.

Vyškrtnutí z důvodu neplacení členského příspěvku přichází v případě, kdy člen nezaplatí členský příspěvek ani v přiměřené lhůtě určené spolkem dodatečně ve výzvě k zaplacení, ačkoli byl člen na tento následek ve výzvě upozorněn (§ 237, 238, 239)


Čl. 10

O vyloučení rozhoduje členská schůze.

Návrh na vyloučení může ústně nebo písemně podat kterýkoli člen s uvedením okolnosti důvodu. Člen proti kterému návrh směřuje musí mít příležitost se s návrhem na vyloučení seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést i doložit vše, co je mu ku prospěchu. (§ 240)

Člen může do 15 dnů od sdělení nebo doručení rozhodnutí v písemné formě navrhnout, aby rozhodnutí o jeho vyloučení přezkoumala rozhodčí komise.

Ta zruší rozhodnutí o vyloučení, odporuje-li vyloučení zákonu nebo stanovám. Rozhodnutí může zrušit i v jiných odůvodněných případech.

Vyloučený člen může do 3 měsíců od doručení konečného rozhodnutí spolku o svém vyloučení navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti jeho vyloučení, jinak toto právo zaniká. (§ 242)


Organizace spolku


Čl. 11

Orgány spolku jsou: valná hromada, členská schůze, administrativní rada a předseda.

Statutárním orgánem je 7 členná administrativní rada. Členy administrativní rady volí valná hromada na období 3 let. Všichni členové této rady z předcházejícího období jsou znovuzvolitelní. (§ 246)


Čl. 12

Členové administrativní rady si tajným hlasováním volí tyto funkce:

1 předsedu

2 místopředsedy

1 tajemníka

1 pokladníka

2 členy bez funkce

Administrativní rada řídí činnost spolku mezi jednáními členské schůze. Schází se nejméně jednou za půl roku. Svolává ji předseda anebo je svolána na žádost alespoň 3 členů rady.

Jednání administrativní rady řídí předseda nebo pověřený člen administrativní rady. Rozhodnutí jsou přijímána nadpoloviční většinou přítomných. O rozhodnutích je pořizován zápis.

Administrativní rada je povinna

a) svolávat zasedání členské schůze v souladu s těmito stanovami

b) vést řádně agendu členské schůze a seznam členů spolku

c) archivovat veškeré zápisy ze zasedání členské schůze a administrativní rady

Jednat za spolek ve všech věcech opravňuje administrativní rada předsedu nebo jiného pověřeného člena administrativní rady.


Členská schůze

Čl. 13

Členskou schůzi svolává administrativní rada nejméně 1x do roka. Může být svolána i z podnětu alespoň 1/3 členů nebo kontrolního orgánu spolku. Nesvolá-li administrativní rada členskou schůzi do 30 dnů od doručení podnětu, může ten, kdo podnět podal svolat zasedání členské schůze na náklady spolku. (§ 248)


Čl. 14

Zasedání členské schůze se svolává ústně osobním kontaktem nebo písemně alespoň týden před stanoveným termínem. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání.

Kdo zasedání svolal, může je také odvolat nebo odložit stejným způsobem jako bylo svoláno.

Je-li zasedání svoláno podle čl. 13, může být odvoláno či odloženo jen na návrh nebo se souhlasem toho, kdo k němu dal podnět. (§ 249)


Čl. 15

Každý člen je oprávněn zúčastnit se členské schůze. Členská schůze je schopna se usnášet za účasti většiny členů spolku. Usnesení se přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení, každý člen má jeden hlas. (§ 251)


Čl. 16

Kdo zasedání zahájí, ověří, zda je členská schůze schopna se usnášet. Poté zajistí volbu předsedy zasedání. Předseda vede zasedání podle ohlášeného pořadu, ledaže se členská schůze usnese na předčasném ukončení zasedání.

Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem členů spolku oprávněných o ní hlasovat. (§ 253)


Čl. 17

Administrativní rada zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do 30 dnů, poř. jej vyhotoví předsedající nebo člen pověřený členskou schůzí.

V zápise je uvedeno, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaké případně další činovníky členská schůze zvolila, jaké usnesení byla přijata a kdy byl zápis vyhotoven.

Každý člen spolku může do zápisů nahlížet v sídle spolku. (§ 257)


Čl. 18

Není-li členská schůze na svém zasedání schopna usnášet se, může svolavatel svolat pozvánkou ve lhůtě 15 dnů od předchozího zasedání členskou schůzi na náhradní zasedání.

Náhradní zasedání členské schůze se musí konat nejpozději do 6 týdnů ode dne předchozího zasedání.

Náhradní zasedání může jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího jednání. Usnesení lze přijmout za účasti libovolného počtu členů. (§ 257)


Čl. 19

Každý člen spolku, nebo ten, kdo na tom má zájem hodný právní ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku pro jeho rozpor se zákonem nebo stanovami, pokud se neplatnosti nemůže dovolat u orgánů spolku. ( § 258)

Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká do 3 měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí. (§ 259)


Čl. 20

Poruší-li spolek základní členské právo závažným způsobem, má člen právo na přiměřené zadostiučinění.

Namítne-li to spolek, sou právo na zadostiučinění nepřizná, nebylo-li uplatněno

a) v době stanovené pro podání návrhu na vyslovení neplatnosti rozhodnutí

b) do 3 měsíců od právní moci rozhodnutí o zamítnutí návrhu (§ 261)


Kontrolní komise

Čl. 21

Kontrolní komisi volí a odvolává členská schůze. Členství v kontrolní komisi není slučitelné s členstvím v administrativní radě ani s funkcí likvidátora. (§ 262)

Kontrolní komise dohlíží, jsou-li záležitosti spolku řádně vedeny a vykonává-li spolek činnost v souladu se stanovami a právními předpisy. Na zjištěné nedostatky upozorňuje administrativní radu. (§ 263)

Pověřený člen kontrolní komise může nahlížet do dokladů spolku a požadovat od členů dalších orgánů spolku vysvětlení k jednotlivým záležitostem.


Zrušení spolku

Čl. 22

Soud zruší spolek s likvidací na návrh osoby, která na tom má oprávněný zájem nebo i bez návrhu v případě, že spolek, ač byl na to upozorněn vyvíjí činnost zakázanou, činnost v rozporu s čl. 3 stanov, nutí třetí osoby k členství ve spolku, k účasti na jeho činnosti nebo k jeho podpoře, nebo brání členům ze spolku vystoupit. (§ 268)


Likvidace spolku

Čl. 23

Při zrušení spolku s likvidací jmenuje soud likvidátorem i bez jeho souhlasu některého člena administrativní rady, není-li to možné některého člena spolku. (§ 270)

Likvidátor sestaví soupis jmění a zpřístupní jej v sídle spolku všem členům, (§ 269)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky